Plak Dostuyuz'u sizlerle beraber hayata geçiriyoruz!

Olmayan Plak Eklemek

Plak Dostuyuz sitesini hayata geçirmekte başlıca amacımız plak listelerimizi kolay ve düzenli bir şekilde tutmak olduğu gibi, sanatçılarımızın ve çıkarmış oldukları plakların bilgilerini hak ettikleri gibi düzgün bir Türkçe ile Internet ortamında saklamak. Elinizde bulunan fakat Plak Dostuyuz veri bankasında henüz yer almayan plakların kayıtlarını kolayca oluşturabilirsiniz.

Olmayan Plak Ekle düğmesi ile açılacak olan formda ilgili yerleri doldurup, cihazınızdan yükleyeceğiniz plak ve kapak fotoğrafları ile birlikte kaydedebilirsiniz.

Olmayan plak eklemek
Olmayan plak eklemek

Aşağıda forma bilgi girişi için bazı kısa bilgiler yer almaktadır.

  • Sanatçı Ekle düğmesi ile birden fazla sanatçı ekleyebilirsiniz. Sanatçı adının üçüncü karakterini girdikten sonra veri bankasında var olan sanatçılardan girmekte olduğunuz isimle benzeşen sonuçlar varsa listelenecektir. Eklediğiniz sanatçı listelenenler arasında varsa lütfen listeden seçim yapınız. Var olmayan bir sanatçı ekliyorsanız uygulama plak kaydı sırasında bu sanatçı ile ilgili kaydı da otomatik olarak oluşturacaktır.
  • Şarkı Ekle düğmesi ile gerektiği kadar plak şarkısı ekleyebilirsiniz.
  • Yapımcı ve Ülke bölümlerinde de, Sanatçı bölümünde olduğu gibi, yazmaya başladıktan sonra eğer yazmış olduğunuz sözcükler ile eşleşen bir bilgi var is bir seçim listesi görüntülendiğini göreceksiniz. Aradığınız yapımcı veya ülkenin listede olması durumunda lütfen listeden seçim yapınız.
  • Dört adet fotoğraf yükleyebilirsiniz. Plak ve kapağın ön ve arka fotoğrafları hem plağı tespit etmede hem de plağın arama sonuçlarında yakışan bir görsel ile listelenmesinde faydalı olacaktır. Fotoğraflar mümkünse kare boyutunda yüklenmelidir. Eğer yüklemiş olduğunuz fotoğraflar kare boyutunda değilse endişe etmeyin, yönetici plak onayında ilgili fotoğrafları gerekli boyutta düzenleyecektir.

Kaydet düğmesi ile plağı yükledikten sonra plak listenizde "Onay bekleyen plak" olarak listelenecektir.

Onay bekleyen plak
Onay bekleyen plak

Girmiş olduğunuz bilgiler ve göndermiş olduğunuz fotoğraflarda yer alan bilgiler yönetici tarafından kontrol edildikten sonra varsa gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra plak kaydı onaylanacak ve artık diğer Plak Dostuyuz üyelerinin de bu plak kaydını kolayca listelerine eklemeleri mümkün olacaktır.

Onaylanmış plak
Onaylanmış plak

Puanlandırma Sistemi

Plak Dostuyuz sistemine katkıda bulunan plak sever üyelerimiz için bir puanlama sistemi planlıyoruz. Böylelikle Plak Dostuyuz'a katkıda bulunan plak severlerin katkı derecelerini belirleyebilmek ve birlikte karar vereceğimizi ümit ettiğimiz çeşitli ünvanlar ile ödüllendirmek mümkün olabilecek. Şu anda sisteme kazandırdığınız her yeni plak için 5 puan, her sanatçı ve yapımcı için 2 puan, ve her fotoğraf için 1 puan kaydedilmektedir. Planlama aşamasında olan puanlandırma sistemi ile ilgili geniş bilgiyi kısa bir süre sonra açıklamayı hedefliyoruz.