Plak Dostuyuz'u sizlerle beraber hayata geçiriyoruz!

Hakkımızda

Burada sen, ben, o yok; sadece "Plak" var!

Plakseverlerin Plak Dostuyuz çatısı altında biraraya gelmesinin temel sebebi Türkçe plakların bilgilerinin ve fotoğrafların güvenilir bir şekilde arşivlenip gerektiğinde güncellendiği bir plak veri bankasına duyulan özlemdi. Hepimizin bildiği gibi plakseverler için koleksiyonuna plak ekleme konusunda bir sınır ve kısıtlama hiçbir zaman olmamıştır. Bir bakarsınız ki 50 plaktan oluşan koleksiyonunuz kısa bir süre içinde 500 plak olmuş ve üç vakite kadar da 5000 plağa ulaşma yolunda.

Biz de yeni bir plak almadan önce sahip olduğumuz plakların listesine ve plakların durumuna en kısa sürede ulaşmak  istiyoruz ki bu ilgilendiğimiz plağı alıp almama konusunda bir karar verelim. Hangi plaksever sahip olduğu bir plağın daha iyi durumda olan bir kopyasını bulduğunda onu alıp, elindekini başka bir plaksevere vermek istemez ki. Bunun için plak veri bankası hem tüm plakları içermeli hem de sahip olduğumuz plakların kaydını kolay bir şekilde tutabilmeliydi. 

Yurtdışında bu amaçla kullanabileceğimiz platformlar yok mu? Elbette var ama her para odaklı sistemde olduğu gibi bu uygulamalar da hormonlu bir şekilde büyümüş ve hizmet ettiği plaksever grubunun asıl amacından uzaklaşıp, işin ruhunu kaybetmeye başlamış bir hale dönüşmüş durumdalar. Ayrıca hepimiz Türkçe plakların bilgilerinin bozuk bir İngilizce ile yazılmasından, yine Türkçe plakların ve sanatçılarımızın bilgi güncellemesine bir türlü sıra gelmemesinden bıkmadık mı?

Şimdi kurulamaz denilen bu sistemi sizinle beraber kuruyoruz! Yapılamaz denileni, her birimizin bu işe gönülden destek vermesi sayesinde yapıyoruz. Türkçe plaklar hak ettikleri saygıya kavuşuyor çünkü biz plaklarımıza sanki o plakların sahibi sanatçılar karşımızdaymış gibi davranan, bakıp koruyan plakseverleriz. 

Çünkü bizler PLAK DOSTUYUZ!

İletişim için: plak@dostuyuz.com