Plak Dostuyuz'u sizlerle beraber hayata geçiriyoruz!

Nilüfer


Plak Listesi

  •  1 / 4 
Toplam 35 plak bulundu.

  •  1 / 4 

Nilüfer

Nilüfer
Doğum: 31/05/1955 - İstanbul


1970 yılında, henüz İstanbul İtalyan Lisesi'nde öğrenciyken 'Sensiz Yıllarda' adlı şarkıyla katıldığı Altın Ses Yarışması'nı kazandı. 1972 yılında 'Kalbim Bir Pusula' adlı ilk 45'liğini çıkardıktan sonra, 1973'te 'Dünya Dönüyor' 45'liği ile asıl çıkışını yakaladı. 

İlk sahne deneyimini, İzmir Fuarı'nda Zeki Müren'in assolist olduğu kadroda çıkarak yaşadı. 'Dünya Dönüyor'un da yer aldığı ilk albümü 'Nilüfer'74'teki 'Göreceksin Kendini', 'Aldanırım Sana' ve 'Başıma Gelenler' gibi şarkılar Türk Pop Müzik tarihinde unutulmaz klasikler arasına girdi. 

1975'te, Alman yapımcılardan gelen plak teklifini kabul ederek 'Miss Nilüfer' ve 'Ali' adlı 45'lik plakları yaptı. Aynı yıl 'Oh Ya', 1976'da 'Of Aman Aman' ve 1977'de 'Kim Arar Seni' adlı 45'likleri çıkarttı.Ağustos 2001'de 'Büyük Aşkım' adlı albümü piyasaya çıktı. 'Söz Güzelim', 'Beni mi Buldun', 'Büyük Aşkım', 'Anlat Arkadaşım' gibi şarkılar bu albümün öne çıkan şarkıları oldu. 2003 yazında dinleyicileriyle buluşturduğu, 'Olur mu... Olur mu? / Gözünaydın' adlı albümünden 'Gözünaydın', 'Olur mu... Olur mu?', 'Hey... Bakar mısın?', 'Acılara Son', 'Aşkım' adlı şarkılarıyla bir kez daha büyük beğeniyle karşılaşan Nilüfer, bu albümle birlikte Kayahan ile 20 yıldır sürdürdüğü müzikal birlikteliğin sonuna geliyordu. 

2004 yılında Odeon firmasıyla ülkemiz müzik piyasasında bir ilki gerçekleştirdi. Bazıları 45'liklerden albümlere girmemiş, bazıları 'demo' olarak raflara kaldırılmış şarkılar, LP'lerden disklere transfer edildi. Kayahan tarafından şarkılarının albümlerde ve sahnede yorumlanması yasaklanan sanatçı, bu ambargonun ardından Aralık 2005'te kendi beste ve güftelerinin ağırlıkta olduğu 'Karar Verdim' adlı albümünü yayınladı. Bu albümde yer alan şarkılardan; 'Hoşuna Gider mi?', 'Hüzün', 'Karar Verdim', 'Ucuz Atlattım' sanatçının geç dönem başarılı eserleri arasında yerlerini aldı. Sanatçı bu albümüyle, bir altın plak daha kazandı.