Plak Dostuyuz'u sizlerle beraber hayata geçiriyoruz!

Ersen


Plak Listesi

  •  1 / 3 
Toplam 27 plak bulundu.

  •  1 / 3 

Ersen

Ersen
Doğum: 01/01/1950 - İstanbul


1969 yılında ilk 45'liği 'Olvido/Ak Güvercin' Türkofon'dan piyasaya çıktı. Bu plağı, ikinci 45'liği takip etti: 'Sevmek Günah mı?/Tek Kadın'. 1970 yılında bir yandan kendi adına 45'likler çıkartan Ersen, diğer yandan da Moğollar'ın 'Ternek/ Haliçte Güneşin Batışı' 45'liğinde vokalist ve elektro kemancı olarak yer aldı. 

1972 yılında Hürel kardeşlerle, Diskotür adına son 45'liği 'Dertli Kaval/Beni Hor Görme Kardeşim'i kaydetti. Bu albümün ilgi görmesi üzerine Şerif Yüzbaşı Orkestrası'dan ayrılan Ersen, yüklü bir ücretle Şahinler Plak'a transfer oldu ve 'benim en büyük müzikal çıkışım' dediği 'Kozan Dağı' isimli 45'liğini yayınlandı. Kozan Dağı gerçekten gördüğü ilgi ile kısa sürede listelerde bir numaraya tırmandı ve Ersen'in ilk bir numara 45'liği olarak Türk müzik tarihinde yerini aldı. Bundan sonra 'Sor Kendine/Garip Gönlüm' 45’liğini piyasaya sürdü. Bu 45'likten sonra Türk ve dünya müzik piyasasında eşine benzerine rastlanmayacak bir olay olur ve Kardaşlar'la beraber çalışmakta olan Cem Karaca Moğollar'a; Moğollar'la çalışmakta olan Ersen Kardaşlar'a girer. Kardaşlar'la iki single çıkarttıktan sonra, grubun isminin değişmesini kararlaştırdılar ve Ersen, 'kuzeyin kardaşları varsa doğunun dadaşları var' deyip 'Ersen ve Kardaşları', 'Ersen ve Dadaşlar' olarak değiştirdi. 

Aşık Veysel'in, Aşık Mahsuni Şerif'in, Muhlis Akarsu vd. eserlerinin yanında söz ve müziği kendine ait parçalarıda seslendiren Ersen Dadaşlar'ın 45'liklerini şöyle sıralayabiliriz: 'Gafil Gezme Şaşkın/Güzele Bak Güzele', 'Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm/Yedin Beni', 'Dostlar Beni Hatırlasın/Üç Kız Bir Ana', 'Ekmek Parası/Zalım'.