Plak Dostuyuz'u sizlerle beraber hayata geçiriyoruz!

Barış Manço


Plak Listesi

  •  1 / 6 
Toplam 53 plak bulundu.

  •  1 / 6 

Barış Manço

Barış Manço (Barış Manço)
Doğum: 01/02/1943 - İstanbul
Vefat: 02/01/1999


1957'de amatör olarak müzikle ilgilenmeye başlayan Barış Manço ilk bestesi Dream Girl'ü bu dönemlerde yaptı ve Ankara'da küçük bir müzik ödülünün de sahibi oldu. İlk grubu Kafadarlar grubunun ardından ikinci grubu olan Harmoniler ile ilk 45'likleri Grafson Plak şirketinden 1962 yılında yayınlandı. Barış Manço, Harmoniler ile 1962 ve 1963 yıllarında Twistin USA / The Jet ile Do The The Twist / Let's Twist Again ve Çıt Çıt Twist / Dream Girl adlarında üç tane 45'lik yaptı. 

1964'te Rigolo plak şirketiyle anlaşarak 'Jacques Danjean Orkestrası' ile beraber çalışmaya başladı. Twist'ten Rock and Roll'a dönen Barış Manço'nun kayıt şartları da iyileşmiş oldu. 1964'ün Eylül ayında dört şarkılık Fransızca iki EP çıkardı. İlk EP'de Baby Sitter ve Quelle Peste, diğer EP'de Jenny Jenny ve Un autre amour que toi şarkıları yer aldı. Plakların başarısı sonucu Fransız radyosunda yayınlanan 'Salut les copins' adlı pop müzik içerikli bir programa konuk oldu. Bu EP Türkiye'ye geldiğinde radyocular Manço'yu Fransız bir sanatçı olarak düşünüp sundular. 

1965'te Paris'teki konser salonu Olympia'da Salvatore Adamo ve France Gall'den önce sahne alarak kendi bestesi olan Babysitter'ı daha sonra Jenny Jenny, Quelle Peste, Un autre Amour que toi ve Je veux savior adlı Fransızca ve İngilizce şarkılarını söyledi. Manço'nun sahne performansı Henri Salvador tarafından tebrik edildi. Aynı yıl Liège'de 'Golden Rollers' adlı bir grupla konser verdi. 

1966'da ise bir festivalde 'The Folk 4' grubu ile Türk müziğinden örnekler sergileyerek dikkat çekti. Ancak Fransız bir müzisyenin Barış Manço'nun aksanını beğenmediği için onun plağının çalınmasını yasaklaması Barış Manço'yu derinden etkiledi ve Avrupa kariyerini sona erdiren nedenlerden biri oldu. 

Barış Manço ve Kaygısızlar'ın Sayan'dan çıkardığı, Kol Düğmeleri / Big Boss Man / Seher Vakti / Good Golly Miss Molly parçalarını içeren bu ilk plak 1968'de yayınlayıp oldukça geniş bir popülarite elde etti. Barış Manço ise Kaygısızlar'la 'Trip / Karanlıklar İçinde', 'Kirpiklerin Ok Ok Eyle / Ağlama Değmez Hayat', 'Kağızman / Anadolu', ve Paris'te doldurulan 'Flower of Love / Boğaziçi' plaklarını yaptı. Ağlama Değmez Hayat 1969 yılında 50.000'in üstünde satış yaparak Manço'ya ilk altın plağını kazandırdı. 700.000'den fazla satan Dağlar Dağlar plağı Manço'ya kariyerindeki tek Platin Plak Ödülü'nü kazandırdı. Adını İstanbul'dan Güneydoğu'ya giden trenden alan Kurtalan Ekspres'i kuran Manço, bu grupla kaydettiği Ölüm Allah'ın Emri ve Gamzedeyim Deva Bulmam şarkılarının yer aldığı ilk plağı 1972 yılının başında yayımladıktan sonra Barış Manço askere gitti.

Askerdeki eğitim dönemi biter bitmez konser ortamından uzak kalsa da plak ile dinleyiciye ulaşma yollarını denedi. Kurtalan Ekspres ile 'Küheylan' ve 'Lambaya Püf De' adlı şarkıları kaydederek uzaktan çekilmiş peruklu fotoğrafının bulunduğu bir zarfla piyasaya sürdü. Bu plağı 1973 yılının Ağustos ayında yayınlanan, Manço'nun askerliğinin sonlarında tamamlamış olduğu Hey Koca Topçu/Genç Osman plağı takip etti. 1975 yılında bir yüzünde 'Rezil Dede', diğer yüzünde ise 'Vur Ha Vur' şarkılarının yer aldığı 'Barış Manço'nun Yeni Plağı' adıyla bir 45'lik yayımladı. Barış Manço’nun sipariş üzerine bizzat Nazan Şoray için yaptığı ve kaydında yine Kurtalan Ekspresin çaldığı ve 45lik olarak yayınlanan 'Hal Hal' yılın şarkısı ödülünü kazanırken Nazan Şoray'a da altın plak kazandırdı. 

1980 yılının Eylül ayında Barış Manço sanat yaşamındaki 20. yılını '20. Sanat Yılı Disco Manço'yu yaparak taçlandırdı. Kasetin Almanya'daki Türk işçileri eliyle Türkiye'de korsanının çıkarılması ise Türkiye'de bu albümün plaklaştırılmaması için bahane oldu. 1980 Ekim'inde ise daha önce Nazan Şoray tarafından plak yapılmış olan Hal Hal arka yüzünde önce Disko Manço'da yer alan Eğri Büğrü ile birlikte 45 lik olarak yayınlandı. Bu plak 45lik olarak yayımlanan son Barış Manço & Kurtalan Ekspres plağıydı. 

1996’dan sonra müziğin kalitesinin nispeten azaldığı, özel televizyonların arttığı, reyting kavramının ortaya çıktığı günlerde Barış Manço, kendini hem televizyon, hem de müzik ekranından çekti. Plak şirketinin isteğiyle Mançoloji adlı bir toplama albüm yapma kararı aldı. Hayranlardan gelen istekler üzerine seçilen şarkılar, Kurtalan Ekspres'te de çalan Eser Taşkıran düzenlemeleriyle kaydedildi.