Plak Dostuyuz'u sizlerle beraber hayata geçiriyoruz!

Ajda Pekkan


Plak Listesi

  •  1 / 8 
Toplam 74 plak bulundu.

  •  1 / 8 

Ajda Pekkan

Ajda Pekkan
Doğum: 02/12/1946 - İstanbul


İlk plağı olan Her Yerde Kar Var plağında Ebcioğlu'nun aranjmanlarını seslendirmiştir. Ajda Pekkan, Ebcioğlu'nun yabancı şarkılar üzerine Türkçe sözler yazarak Türk müziğine kazandırdığı 'aranjman' tarzı şarkılar söyleyerek beğeni kazanmıştır. Ajda Pekkan'ın peşpeşe yayınlanan plaklarının ardından 1967 yılında çıkardığı İki Yabancı 45'liği ile aranjman dalında satış rekoru kırdı. 

Dünya Dönüyor, Saklanbaç, Boş Sokak, Boşvermişim Dünyaya ve Üç Kalp gibi üstüste plaklar yapmıştır. 1970 yılında yayınlanan Sensiz Yıllarda ve Yağmur plaklarıyla Ajda Pekkan başarılı bir çıkış yaparken, 45'likler iyi bir satış yakalamış ve yıl sonu listelerinde yer almıştır. Arabesk şarkılar içeren plağı Dert Bende Derman Sende ile satış rekorları kırmıştır. 

1973 yılına gelindiğinde ise Kimler Geldi Kimler Geçti 45'liğini piyasaya sürmüş, bu plağında Kaderimin Oyununun B yüzünde yer alan 'Kimler Geldi Kimler Geçti' ile ses getirmiş, plak 65 bin satmıştır. 

Ajda Pekkan, 1972'de İstanbul Plak'tan çıkan 45'likleri hariç diğer tüm 45'liklerinde yer alan şarkılarını Temmuz, 1975'de yayınlanan ilk derleme albümü Ajda'da topladı. 1977'de çıkan 45'liği Viens Dans Ma Vie ile Türkiye'de satış rekorları kırmış[kaynak belirtilmeli], A-yüzündeki 'Viens Dans Ma Vie' dilden dile dolaşan bir şarkı olmuş ve Türkiye'nin yabancı dilde en çok satan plağı unvanını kazanmıştır. 

Tokyo'daki 'Yamaha Müzik Festivali''nde 'A Mes Amours' şarkısıyla elde ettiği başarılı netice sonucunda 70'lerin başında Almanca ve daha sonra Fransızca, Japonca ve Yunanca 45'lik plakları satışa sunuldu. Ajda Pekkan yine o dönemlerde Tahran'da konser verdi ve daha sonra televizyondan da yayınlanan bu konser Türk izleyicisi tarafından da ilgi gördü. Ajda Pekkan'ın Fransa'da ses getiren 45'lik çalışmaları yapmasına ve sonunda Pour Lui isimli Fransızca albümünü hazırlamasına önayak oldu.